Jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi?

Dziecko jest bardzo chłonne na wiedzę i nowe wiadomości, rodzice chcąc wykorzystać potencjał intelektualny swoich pociech zapisują je na zajęcia dodatkowe. Taka forma spędzania czasu wolnego ma na celu rozwijanie zainteresowań, ewentualne ukierunkowanie zawodowe oraz naukę. Przyswajanie języka angielskiego i regularne uprawianie sportu dla wielu rodziców stanowi absolutne minimum. Dodatkowo dziecko uczęszcza na inne zajęcia takie jak np. robotykę, grę na skrzypcach, gitarze, fortepianie, inne języki obce, sztuki walki lub warsztaty filmowe. Właściwy wybór powinien być uzależniony od wieku dziecka oraz preferencji. W przypadku rozwijania zainteresowań warto wziąć pod uwagę zupełną akceptację ze strony dziecka, ponieważ narzucanie wyboru może wywołać odwrotne efekty, a co za tym idzie zniechęcić do uczęszczania również na inne zajęcia.

Korepetycje

Gdy dziecko ma problem z przyswajaniem niektórych przedmiotów warto poprosić o pomoc nauczycieli, którzy zajmą się tym indywidualnie i wytłumaczą wszystkie niezrozumiałe kwestie dla dziecka. Warto zainwestować w korepetycje.Wielokrotnie niskie oceny, głównie z przedmiotów ścisłych są wynikiem nieodpowiedniego podejścia pedagogicznego. Niestety prowadzenie zajęć z dużymi grupami w szkołach publicznych nie pozwala na szczegółowe przedstawienie materiału. Nadmiar nauki nie idzie w parze z szczegółowym analizowaniem i sprawdzeniem, czy wszyscy uczniowie rozumieją przekazane informacje. Przez taki system nauczania dzieci wracają do domu i mają problemy z odrobieniem zadań domowych, powtarzaniem omówionych zagadnień przed sprawdzianem oraz stresują się niezapowiedzianymi kartkówkami oraz odpowiedziami ustnymi. Takie nieprzyjemne doświadczenia spotykają dzieci i młodzież w przedziale wiekowym zaczynającym się od dziesiątego roku życia i czasami trwają do zakończenia nauki. To rodzice powinni zadbać, aby dziecko nie było narażane na takie przykre doświadczenia z systemem nauczania, ponieważ łatwo w ten sposób zniechęcić najmłodszych do nauki.

Uprawiaj sport ze swoim dzieckiem

Spędzanie czasu ze swoim dzieckiem dobrze wpływa na relacje w rodzinie. Dodatkowo jest bardzo przyjemną formą relaksu i odpoczynku. Wspólne wyjście na basen, rower, do kina lub spacer sprawia, że stajemy się sobie bliżsi, rozmawiamy o problemach i lepiej się poznajemy. Te wszystkie czynniki powodują zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, które w okresie dojrzewania jest niezwykle ważne. Dziecko, które czuje się odrzucone i nieakceptowane szuka wsparcia wśród kolegów i koleżanek najczęściej starszych. Taki zmiany towarzystwa oraz inne sygnały wysyłane przez dziecko mogą świadczyć o złych relacjach z rodzicami. Należy podjąć działania mające na celu poprawę stosunków, najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa i poświęcenie uwagi dziecku. Jeśli pociecha nie chce rozmawiać można pomóc mu w organizacji czasu wolnego, zapisując je np. na kursy tworzenia gier, gokarty, zajęcia muzyczne lub inne warsztaty ściśle powiązane z zainteresowaniami.

Warto zwrócić uwagę na wszystkie potrzeby dziecka, aby zapewnić poprawną relację w rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *